We współczesnym internecie znajdują się miliony różnych stron. Niektóre są czysto informacyjne, inne z kolei służą do sprzedawania różnych przedmiotów (sklepy online), a także po prostu do zarabiania pieniędzy z wyświetlanych reklam. Założenie własnego bloga, na którym będziemy mogli wyświetlać reklamy i w ten sposób uzyskiwać środki finansowe, wymaga rozreklamowania strony w sieci. Tylko dzięki regularnym odwiedzinom będziemy mogli uczynić z takiego bloga realny interes, który umożliwi nam zrezygnowanie z pracy stacjonarnej. Sprawdzamy w jaki sposób przyciągnąć ludzi na swoją stronę za pomocą pozycjonowania.

Pozycjonowanie stron – czym jest?

Na początku warto powiedzieć w jaki sposób pozycjonowanie przyciąga internautów na daną stronę i czym w ogóle jest. Otóż są to działania, które zmierzają do osiągnięcia przez danego bloga, sklep internetowy czy dowolną inną witrynę jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwarek internetowych. Działa to w następujący sposób, który wytłumaczymy na przykładzie. Istnieje blog o tematyce kulinarnej, który publikuje przepisy i ciekawe rady dotyczące gotowania. Internauci będą szukać go zazwyczaj pod hasłem „blog kulinarny”, „przepisy kulinarne”, „jak gotować” i tym podobnymi. Istotne jest dla nas to, by po wpisaniu jednej z takich fraz np. w wyszukiwarce Google, odnośnik do naszego bloga pojawił się możliwie jak najwyżej (miał jak najlepszą pozycję). Pozycjonowanie w Poznaniu możemy zlecić bardzo wielu różnym firmom, które zajmują się zawodowo promowaniem stron w sieci. Wykonają one kompleksowe działania zmierzające do tego, by nasz blog bądź inna strona znalazła się na szczycie listy wyników. Wtedy na pewno trafi do nas mnóstwo internautów, którzy wygenerują wyświetlenia reklam, a w konsekwencji przyniosą nam zarobek.

We współczesnym internecie znajdują się miliony różnych stron

Od czego zacząć pozycjonowanie?

Działania mające rozreklamować naszą stronę możemy wykonywać sami, albo też zlecić jednej z profesjonalnych firm jak powyżej. Jeżeli mamy dużo wolnego czasu i odpowiednią wiedzę, jest duża szansa że sobie poradzimy. Dlatego opisujemy krótko jakie działania składają się na pozycjonowanie. Przede wszystkim jest to tzw. SEO, czyli z ang. Search Engine Optimization. Chodzi o zoptymalizowanie zarówno treści jak i kodu strony internetowej tak, by była ona „przyjazna” dla robotów wyszukiwarek internetowych. Są to niewielkie programy, które cały czas przeczesują sieć w poszukiwaniu nowych stron, a także zmian na już istniejących. Każda wyszukiwarka ma swój algorytm, według którego jedną stronę określa jako bardziej wartościową, a inną mniej. Jeżeli w niego trafimy, automatycznie link do naszej strony będzie wyświetlał się wyżej i wejdzie na nią więcej osób. Drugi katalog działań to linkowanie, czyli umieszczanie odnośników do naszego bloga w różnych miejscach w sieci. Warto dodać stronę do katalogów, wymieniać się linkami z innymi blogerami, albo też zastosować technikę pozyskiwania linków.

Samodzielnie czy z pomocą profesjonalistów?

Istnieje wiele różnych firm, które prowadzą profesjonalne pozycjonowanie w Poznaniu. Jest tak również w każdym innym dużym mieście w Polsce. Jeżeli zależy nam na tym, by skupić się na tworzeniu treści na bloga, to lepszym pomysłem będzie oddanie pozycjonowania w ręce profesjonalistów. Trzeba przyznać bowiem że jest to dość szerokie spektrum działań, które wymaga czasu, doświadczenia, umiejętności, wiedzy teoretycznej itd. Jeśli natomiast wiemy jak powinniśmy wykonać wszystkie te działania, a strona jest np. jedynie wizytówką jakiejś firmy i nie wymaga regularnego publikowania atrakcyjnych treści, możemy spróbować przeprowadzić pozycjonowanie samodzielnie.